4. Kongres o katastru u BiH s međunarodnim sudjelovanjem
NEUM - Geodetsko društvo Herceg Bosne u Neumu organizira 4. Kongres o katastru u Bosni i Hercegovini s međunarodnim sudjelovanjem. Ovaj kongres se održava u Grand hotelu od 29. do 31. listopada, pod visokim pokroviteljstvom predsjednika FBiH, Marinka Čavare. Tijekom spomenutog događaja bit će prezentirana iskustva povezivanja temeljnih državnih regisatra (registar osoba, adresni registar, katastar i zemljišna knjiga) u Kraljevini Švedskoj, stanje registara i aktivnosti na njihovom povezivanju u Bosni i Hercegovini te Europsko vijeće geodeta. Također će biti potpisan ugovor CILAP o nastavku Projekta izgradnje kapaciteta za poboljšanje zemljišne administracije i procedura u BIH za sljedeće dvije godine.
Četiri su temeljna registra na kojima počiva administrativni sustav svake uređene države. To su registar osoba, adresni registar, katastar nekretnina i zemljišna knjiga. Podaci ovih registara nezamjenjiva su osnova za svakodnevni rad različitih organa vlasti, banaka, javnih poduzeća, odvjetnika, notara i drugih subjekata čiji rad bi bio faktički nemoguć bez tih podataka. U modernim društvima registri su povezani na način da se podaci iz jednog registra u drugi automatski preuzimaju iz matičnog registra. Temeljne odrednice Kongresa su ova četiri registra i njihovo povezivanje. Ideja GDHB-a je da se kroz Kongres da dodatni impuls za rad na digitalizaciji i povezivanju registara u Bosni i Hercegovini.
'Raštikijada 2019.'
GRUDE - Jednistvena manifestacija u Hercegovini, RAŠTIKIJADA 2019., održava se po 7. put na Agroturizmu Marića Gaj. Manifestacija je spoj natjecanja u pripremi jela od raštike i prezentacije kulture života u Hercegovini. Samo natjecanje služi za upoznavanje s novim receptima jednog skoro zaboravljenoga jela, druženju ljubitelja tog jela te promociji istog. Cilj je da se raštika nakon godina zaborava i zapostavljanja vrati na jelovnike restorana i obiteljske stolove. Natjecatelji su privatni ljubitelji kuhanja kao i profesionalni kuhari, a njihova jela ocjenjuje žiri koji je sastavljen od uglednih gostiju iz Hercegovine, profesionalnih kuhara i turističkih djelatnika.Pored promocije raštike kao jela u Hercegovini manifestacija služi i kao događaj za privlačenje turista tako da svake godine sve više stranih gostiju posjećuje Agroturizam za vrijeme 'RAŠTIKIJADE'. Za sve posjetitelje kao i natjecatelje nakon samog kuhanja, ocjenjivanja jela od žirija te proglašenja pobjedika slijedi zabavni program uz tamburaše i kulturno umjetnička društva.
RAŠTIKIJADA 2019. (četvrtak 31. listopada 2019.)
14.00 – 15.00 prijava ekipa i ždrijeb o poziciji kuhanja
15.00 – 18:00 kuhanje raštike
18:00 – 19:30 ocjenjivanje jela žirija
19:30 dodjela priznanja i proglašenje pobjednika
20:00 zajednička večera sudionika natjecanja uz kulturno zabavni program
Za sve posjetitelje je uz kupnju promotivne čaše po cijeni od 20 KM osigurano kušanje raštike kao i besplatno piće – priopćili su oranizatori.
Otvoren Centar za kompetencije koordinatnog mjerenja
MOSTAR - Na fakultetu Strojarstva, računarstva i elektrotehnike Sveučilišta u Mostaru svečano je otvoren Centar za kompetencije koordinatnog mjerenja. Centar je izgrađen uz pomoć projekta “Jačanje sustava kvalitete tehnoloških i industrijskih proizvoda i usluga u Bosni i Hercegovini: Centar za kompetencije koordinatnog mjerenja (CMM)“. „Ovaj projekt nas približava standardima Europske unije, koji će kroz nastavne aktivnosti, istraživanja i transfer znanja biti od koristi čitavoj društvenoj zajednici i bh. gospodarstvu. Ovaj projekt je potpuno sukladan s našim strateškim područjem razvoja društvene zajednice i samim time Sveučilište ostvaruje jedan od svojih strateških ciljeva“, kazao je rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. Zoran Tomić.
Projekt je implementirala Organizacija ujedinjenih naroda za industrijski razvoj - United Nations Industrial Development Organization - (UNIDO) u suradnji s Vijećem ministara Bosne i Hercegovine, Fakultetom strojarstva, računarstva i elektrotehnike Sveučilišta u Mostaru, Vladom Republike Slovenije i tvrtkom Lotrič Control d.o.o. BiH. Dekan Fakulteta prof. dr. Željko Stojkić iskazao je posebnu zahvalnost partnerima u projektu i svima koji su doprinjeli uspostavi Centra.
„Ovaj projekt je dugotrajan, već pet godina se bavimo njime, i konačno smo svjedoci njegova rezultata. Ovdje je stvarni laboratorij koji omogućuje našim studentima i gospodarskim subjektima ulazak u svijet mjeriteljstva. To je jedno ogromno i prevažno područje za jednu čitavu proizvodnu gospodarsku granu. Ono jamči sigurnost proizvoda što omogućuje izvoz istih za strana tržišta. Kroz ovaj projekt naši studenti imaju veliku priliku za učenje i rad sa stručnjacima iz brojnih svjetskih i domaćih tvrtki.“
Centar za kompetencije koordinatnog mjerenja (CMM) će osigurati međunarodno priznate usluge kalibracije i ispitivanja. Osim novih mogućnosti za obrazovanje i pružanja usluga za industriju, također će omogućiti napredno istraživanje u polju kontrole kvalitete proizvoda u suradnji s lokalnim industrijskim tvrtkama i onima iz okruženja. Generalni direktor tvrtke Lotrič Control, Marko Lotrič objasnio je kako ovako suvremen i precizan laboratorij, osim sada u Mostaru, postoji jedino u njihovom Lotrič centru u Sloveniji, dok je ministar financija BiH Vjekoslav Bevanda istaknuo kako je ovaj projekt pozitivni primjer sinergije između svih partnera koji sudjeluju u njemu.
„Značaj ovog Centra i laboratorija će se pokazati u budućnosti. Kontrola kvalitete i njezino mjerenje svakog proizvoda u cijelom proizvodnom procesu su jako značajni. Blagodati ovog projekta će biti svima na korist i zasigurno je zbog toga sam čin svečanog otvaranja nešto što nas približava ka Europi.“, zaključio je ministar Bevanda.
Centar za kompetencije će osigurati i laboratorij za kalibraciju duljine, što će biti potpora za infrastrukturu za određivanje sukladnosti u BiH. Realizacijom projekta omogućio se praktičan rad na području mjerenja i kontrole kvalitete proizvoda studentima strojarstva, računarstva i elektrotehnike, te se doprinjelo povećanju konkurentnosti lokalnih tvrtki na međunarodnom tržištu.
Radovi u Gospodarskoj zoni "Trn"
ŠIROKI BRIJEG - U tijeku su radovi na izgradnji komunalne infrastrukture u Gospodarskoj zoni „Trn“. Cilj ovog projekta je razvoj infrastrukture koja će doprinijeti održivom ekonomskom razvoju i poboljšanju životnog standarda. Također, cilj je osigurati uvjete za privlačenje domaćih i stranih investitora u Široki Brijeg. Nositelj projekta je Grad Široki Brijeg, a sufinancira ga Federalno ministarstvo obrta, razvoj i poduzetništva u iznosu od 250.000,00 KM.
Ukupna dužina glavne lokalne ceste u gospodarskoj zoni „Trn“ iznosi 1240 m, a do sada je izgrađeno 600 m ceste s asfaltnim slojem. Radovi koji se trenutno izvode odnose se na izgradnju preostalog dijela u dužini od 640 m. Ti radovi obuhvaćaju izvođenje zemljanih radova i tamponskog sloja čime bi se probila trasa u cijeloj svojoj dužini. Izgradnjom glavnog transportnog distributivnog cjevovoda od vodoopskrbe Bošnjakovo brdo u Širokom Brijegu do gospodarske zone u dužini 5 km osigurani su tehnički uvjeti za projektiranje i izvođenje radova na izgradnji vodovodne mreže u zoni. Iz tih razloga, paralelno s radovima na izgradnji lokalne ceste, izvode se radovi na izgradnji vodoopskrbne mreže u gospodarskoj zoni u cijeloj dužini, plus manji spoj postojećeg cjevovoda s novim cjevovodom, čime će se izgraditi mreža u dužini od 1400 m. Ovime će se osigurati dovoljne količine vode za postojeće i buduće gospodarske subjekte. Sadašnji priključak gospodarske zone na magistralnu cestu nije adekvatno riješen. Stoga se već sad izvode pripremne radnje i priprema tehnička dokumentacija kako bi se lokalna cesta na najbolji mogući način spojila s magistralnom. Ovim građevinskim radovima omogućit će se aktiviranje više građevinskih parcela što će doprinijeti razvoju poduzetništva.
sirokibrijeg.ba