Odgođene autobusne linije za Hrvatsku
ŠIROKI BRIJEG - Autobusi koji su u četvrtak (4. lipanj) krenuli za Hrvatsku vraćeni su s granice, a autobuske linije za Hrvatsku su ponovno ukinute i prolongirane do daljnjeg. „Sve linije prema Hrvatskoj, odgođene su do daljnjeg“, potvrđeno je iz tvrtke Globtour Međugorje.
Nastavak izgradnje vodovoda u Ljubotićima, Dobrkovićima i Knešpolju
ŠIROKI BRIJEG - Nastavlja se izgradnja vodovodne mreže u mjesnim zajednicama Ljubotići, Dobrkovići i Knešpolje po planiranim aktivnostima. Što se tiče vodovoda za MZ Ljubotići cijevi su već položene od industrijske zone Trn, duž korita Ugrovače. Riječ je o glavnom dovodnom cjevovodu dužine 2,8 kilometara. U sklopu ove faze radova planirana je izgradnja crpne stanice. Vrijednost radova u ovoj fazi iznosi 565.018 KM s PDV-om. Izvođač je širokobriješka firma Alpina komerc d.o.o., a projekt financira Grad Široki Brijeg. U proteklom razdoblju počelo se i s radovima u MZ Dobrkovići. Trenutno se završavaju iskopi i polažu se cijevi. Vrijednost potpisanog ugovora iznosi 906.750 KM s PDV-om, a izvođač je Eccon Inžinjering. U Knešpolju je izgradnja glavnog dovodnog cjevovoda pri završetku. Vrijednost radova iznosila je 269.157,00 KM s PDV-om. Izvođač radova je Eccon Inžinjering iz Čapljine. Radovi su obuhvatili glavni cjevovod za kompletno Mostarsko blato i glavni distributivni cjevovod za Knešpolje. Također, paralelno s izgradnjom glavnog cjevovoda položene su cijevi za odvodnju otpadnih i oborinskih voda iz industrijske zone u Knešpolju. Podsjetimo, prošle godine je su izgrađeni cjevovodi DN 315 mm i DN 225 mm na lokalitetu gospodarske zone Trn čime je omogućena izgradnja vodoopskrbne mreže za naselja Ljubotići i Visoka Glavica koji se vežu na izgrađeni cjevovod u gospodarskoj zoni. Grad Široki Brijeg je također investirao sredstva i u izgradnju vodovodne mreže prema Visokoj glavici kako bi gospodarski subjekti imali kvalitetnu opskrbu. Ova faza radova obuhvaća izgradnju glavnog dovodnog cjevovoda, a u pripremi je izgradnja crpne stanice i vodospreme. Ovime se stvaraju uvjeti da mještani Knešpolja u suradnji s Gradom Širokim Brijegom izgrade sekundarnu vodovodnu mrežu i kućne priključke.
Potrošačke cijene u BiH u travnju pale za 1,6 posto
SARAJEVO - Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za osobnu potrošnju u Bosni i Hercegovini mjerene indeksom potrošačkih cijena, u travnju u odnosu na prethodni mjesec ove godine, u prosjeku su zabilježile pad za 1,6 posto.
Hrana i bezalkoholna pića u prosjeku su bili skuplji za 0,7 posto, alkoholna pića i duhan za 0,1 posto, zdravstvo 0,2 posto, restorani i hoteli za 0,1 posto i ostala dobra i usluga za 0,4 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH.
U odnosu na maožujak, u travnju su u prosjeku pojeftinili odjeća i obuća za 0,3 posto, stanovanje i režijski izdaci 4,7 posto, namještaj i kućanski uređaji za 0,2 posto, te prevoza za 8,8 posto.
Na godišnjoj razini, u travnju ove godine u odnosu na travanj lani, u prosjeku je zabilježen pad nivoa cijena od 1,2 posto, piše Večernji.ba.
Iz Agencije za statistiku BiH navode da je zbog mjera uvedenih radi prevencije širenja Covid-19 prikupljanje podataka potrebnih za izračunavanje ovog indeksa bilo otežano zbog privremenog zatvaranja velikog broja prodajnih mjesta. Stoga je u pojedinim odjeljcima korišten ‘carry forward’ metoda prenošenja cijena zabilježenih u prethodnom mjesecu.
Otvoreni trgovački centri
SARAJEVO - Izvanredna sjednica Federalnog stožera civilne zaštite (FSCZ) kojom je predsjedavala zapovjednica Jelka Milićević odražena je u srijedu kasno posliojepodne u Sarajevu. Na sjednici se razgovaralo o povoljnoj epidemiološkoj situaciji na području Federacije BiH, učinkovitosti dosadašnjih i mogućnostima ublažavanju velikog broja donesenih mjera, priopćeno je iz FUCZ-a.
Članovi Stožera usvojili su i Vladi Federacije BiH uputili na razmatranje i odlučivanje prijedlog Odluke o proglašenju prestanka stanja nesreće uzrokovane pojavom korona virusa (Covid-19) na području FBiH. . Odlukom o proglašenju prestanka stanja nesreće uzrokovane pojavom korona virusa (Covid-19) na području FBiH zadužit će se FSCZ i Krizni stožer Federalnog ministarstva zdravstva da i dalje prate i procjenjuju stanje epidemiološke situacije na području FBiH i na toj bazi utvrđuju mjere i aktivnosti na sprečavanju širenja korona virusa (Covid-19). Na osnovu preporuke Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva, FSCZ izvan snage stavio je naredbe kojima je obustavljen rad shopping trgovačkih centara, pružanje usluga unutar ugostiteljskih objekata svih kategorija i u hotelima, a izvan snage su stavljene i naredbe koje nisu imale rok primjene.
Novom naredbom koja će se primjenjivati do 30. svibnja u ugostiteljskim objektima i dalje je zabranjena upotreba i konzumiranje nargila (šiša). Ova naredba stupa na snagu danom donošenja, a primjenjuje se do 30.05. ove godine. U obrazloženju ove naredbe, između ostalog, navedeno je da u nargila barovima postoje loši higijenski uvjeti te da, u cilju zaštite zdravlja stanovništvo od korona virusa, do daljnjeg treba zabraniti korištenje ovog duhanskog proizvoda jer predstavlja rizik za put prijenosa određenih infekcija i zaraznih bolesti.
Na izvanrednoj sjednici FŠCZ naređeno je FUCZ da izvrši raspodjelu sredstava i opreme (deke, jastuci, tekući sapun, dezinfekcijsko sredstvo, dezinfekcijsko sredstvo za ruke, etil alkohol i sredstva za čišćenje) iz donacije Azerbajdžana, svim županijskim stožerima civilne zaštite na području FBiH, priopćeno je iz FUCZ-a.