Tomislav Bralić i Klapa Intrade održat će koncert u Mostaru
MOSTAR - U sklopu turneje povodom 35. godina postojanja, Tomislav Bralić i Klapa Intrade održat će koncert i u Hercegovini, točnije u Mostaru. Koncert je predviđen za 26.3.2020., u Hrvatskom Domu Herceg Stjepan Kosača, s početkom u 20.00 sati. Tom prigodom, posjetitelje očekuje večer ispunjena emocijama i bezvremenskim hitovima dalmatinskih slavuja predvođenih Tomislavom Bralićem. Bit će to pravi glazbeni biser u kojem su osigurana dva sata dalmatinskog šušura, uz stihove “Croatio, iz duše te ljubim", "Zora bila", "Škrinja jubavi", "Bilo je i vrime" , "Men fali sve" i još mnoge druge poznate pjesme ovih popularnih Zadrana . Od osnutka 1985. do danas klapa Intrade se mnogobrojnim uspješnim nastupima potvrdila kao jedan od najpopularnijih vokalnih sastava u Hrvatskoj. Ljepotu dalmatinskoga klapskoga pjevanja njeni su članovi s velikim entuzijazmom pronosili i izvan granica Hrvatske. Prvoj se postavi 1986. pridružio Tomislav Bralić, koji je svojim vokalnim umijećem i specifičnim baritonom zvuku klape Intrade dao i danas karakterističnu i prepoznatljivu notu. U posljednjih nekoliko godina nastupaju na festivalima zabavne glazbe na kojima, zbog specifične interpretacije dalmatinske pjesme njihovog člana Tomislava Bralića i klape u cijelosti, dobivaju laskava priznanja i nagrade. Jedna od prekretnica u njihovoj karijeri bio je nastup s pjesmom “Ne damo te pismo naša”, a svaka pjesma u izvedbi ovog sastava sadrži snažnu emociju koju na nastupima prenose svojoj publici. Svojim emotivnim pjesmama oduševit će i publiku u Mostaru koja će zasigurno uživati u ovom klapskoj izdanju. Ulaznice za koncert u prodaji su na blagajni HDHS Kosača, svakim radim danom 13-20 sati! Europski potrošači odlučili: Ovo je najpouzdanija marka automobila
Anita Martinac predstavlja svoj novi roman u Širokom Brijegu
ŠIROKI BRIJEG - Književnica Anita Martinac nakon niza uspješnih romana Medaljon, Posljednji i Od Franje do Franje, brojnih zbirki poezije, te zbirke novela, poezije, bajki, i sa novim proznim djelom romanom GRAD BEZ PTICA ne prestaje oduševljavati čitatelje. Teme njenih romana očito su i teme zanimanja čitatelja a o njima se malo ili nikako nije pisalo.
Grad bez ptica premijerno je predstavljen u Mostaru a nakon toga i u Zagrebu gdje su mediji popratili veliko zanimanje publike. Najavljeno predstavljanje u Širokom Brijegu sigurno će privući brojnu publiku jer su mnogi likovi u romanu baš iz Širokog Brijega i to iz postrojbe Kažnjeničke bojne. Roman je pisan po stvarnim događajima s početka devedesetih godina. Živopisno su opisane scene organiziranja prvog otpora, zaustavljanja tenkova i oslobađanja grada Mostara. Kroz romansiranu i dinamičnu fabulu autorica nas drži uz knjigu od početka do kraja, te kao i raniji njeni romani Grad bez ptica čita se na dušak.
Kako smo i navikli od književnice ona izravno kroz svoj raskošni pripovjedački dar oživljava prošlost i progovara o temama kojih se mnogi ustručavaju glasno izreći. Tako i o posljednjem ratu na ovim prostorima književnica Anita Martinac identificira problematiku postavljanja kadrova i njene posljedice. U isprepletenoj i zanimljivoj vojnoj političkoj priči daje ključ čitatelju da s osvrtom na to vrijeme razumije i današnjicu. Čitatelj bez obzira gdje se nalazio u spomenuto vrijeme ipak uspijeva sebe identificirati sa odabranim likovima i osjetiti snažnu povezanost sa svakom opisanom scenom. Kako saznajemo svi likovi su stvarne osobe kao i događaji o kojima piše.
Po riječima književnih kritičara književnica Anita Martinac obogatila je hrvatsku književnost, te kao virtuozica pisanih riječi više puta i nagrađivana za svoj rad.
Predstavljanje romana Grad bez ptica najavljen je za srijedu 4. ožujka u 19,00 sati u Narodnoj knjižnici Široki Brijeg. Program će moderirati Željka Šaravanja a u scenskom prikazu ovog djela sudjeluju Andrija Zeljko, Željka Šaravanja, Gojko Jelić i autorica. Ulaz je slobodan.
'Lipe mostarske' u Širokom Brijegu
ŠIROKI BRIJEG - Predstavljanje romana Marijana Mandića pod nazivom “Lipe mostarske” bit će upriličeno večeras (25. veljače) u širokobriješkoj Narodnoj knjižnici s početkom u 19 sati. U programu predstavljanja uz autora sudjeluju Silvana Kozina Glibo i Dragan Marijanović.
'Dide, pobiše nam fratre!' u Zagrebu
ŠIROKI BRIJEG/ZAGREB - Zavičajna zajednica Široki Brijeg u Zagrebu organizira izvođenje predstave "Dide, pobiše nam fratre!". Predstava će se prikazati u subotu 29. veljače 2020. u 18 sati u velikoj dvorani Zvonimir u sklopu Doma hrvatske vojske na adresi Marka Stančića 6, 10000 Zagreb. Franjevački svjetovni red i Frama Široki Brijeg ovom predstavom približavaju događaje od veljače do svibnja 1945. u Širokom Brijegu, Mostaru i ostalim mjestima Hercegovine kada su počinjeni zločini nad fratrima i katoličkim pukom, a završava prikazom Križnog puta - Bleiburgom. Dramska radnja popraćena je kratkim filmovima, a većina dijaloga je na ikavici zapadne Hercegovine. Ovo će biti premijera predstave u Zagrebu i Hrvatskoj, a o kvaliteti predstave najbolje govori činjenica da je u nepuna tri tjedna od premijere napunila nekoliko dvorana diljem Hercegovine.
Predstavu je napisala Mirela Lovrić, profesorica hrvatskog jezika u Srednjoj strukovnoj školi u Širokom Brijegu. Pisana je na temelju svjedočenja preživjelih svjedoka, te po knjizi Joze Tomaševića Koške – „Istina o ubijenoj gimnaziji“. Drama je nagrađena na prošlogodišnjem natječaju Vicepostolature postupka mučeništva „Fra Leo Petrović i 65 subraće“ u sklopu obilježavanja dana sjećanja na pobijene franjevce i puk Širokog Brijega. Trećari i framaši zajedno su pripremali izvođenje drame te sugestijama nadopunili tekst prof. Lovrić. Duhovni asistenti fra Dane Karačić i fra Augustin Čordaš sve su pratili budnim okom, a točku na i stavio je prof. Andrija Zeljko koji se rado odazvao suradnji sa svjetovnim franjevcima. Dijalozi i scene iz 1945. ne ostavljaju nikoga ravnodušnim jer većina Hercegovaca kroz glumce prepoznaje svoje ćaće i matere, babe i didove u ulogama. Glumci, iako amateri, predstavili su vrijeme i događaje na dostojanstven način. Spomenuto je svih 66 pobijenih franjevaca i sva mjesta stradanja.